Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) potwierdza prokonsumenckie podejście w sprawach kredytów frankowych

W dniu 8 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał kolejne orzeczenie, które znacząco wpływa na rozstrzyganie spraw dotyczących tzw. kredytów frankowych. Ta decyzja ma istotne znaczenie dla kredytobiorców i może przyczynić się do zwiększenia liczby spraw rozstrzyganych na ich korzyść.

Zwiększenie szans dla kredytobiorców: Jak nowe orzeczenie TSUE wpływa na rozstrzyganie spraw kredytów frankowych

Orzeczenie TSUE jest odpowiedzią na zapytanie złożone przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w sprawie kredytu frankowego, w której jeden z kredytobiorców prowadził działalność gospodarczą, a drugi nie. Kluczowym pytaniem było, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może być uznana za konsumenta w kontekście umowy kredytowej, jeśli jedynie część udzielonego kredytu jest wykorzystana na działalność gospodarczą, a większość środków zostaje przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Ochrona konsumencka w umowach mieszanych: Wpływ wyroku TSUE na kredyty frankowe z celami mieszkaniowymi i gospodarczymi

TSUE w swoim wyroku podkreślił, że pojęcie „konsument” obejmuje również osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli cel udzielenia kredytu na działalność gospodarczą jest ograniczony i nie dominuje w ogólnym kontekście umowy. Sąd krajowy powinien dokładnie zbadać wszystkie istotne okoliczności umowy, takie jak podział wykorzystania pożyczonego kapitału pomiędzy działalność zawodową i pozazawodową. Ważne jest także uwzględnienie tego, czy tylko jeden z kredytobiorców realizuje cel gospodarczy lub czy kredytodawca uzależnił udzielenie kredytu na cele konsumenckie od częściowej spłaty długów związanych z działalnością gospodarczą.

Banki w obliczu większego ryzyka: Skutki orzeczenia TSUE dla instytucji udzielających kredytów frankowych

To orzeczenie TSUE ma duże znaczenie dla banków udzielających kredytów frankowych. Choć nie jest to rewolucyjna zmiana, jak miało to miejsce w przypadku wyroku dotyczącego państwa Dziubaków, może przyczynić się do wzrostu liczby spraw rozstrzyganych na korzyść kredytobiorców. Banki będą teraz musiały dokładnie zbadać okoliczności każdej umowy, w której cel kredytu jest mieszany, aby ustalić, czy cel działalności gospodarczej jest dominujący w ogólnym kontekście umowy. To z kolei może wpłynąć na ochronę konsumencką i ewentualne żądania kredytobiorców dotyczące uznania umowy kredytowej jako umowy konsumenckiej.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji dotyczących kredytów frankowych, to zapraszam do kontaktu w celu umówienia spotkania w formie zdalnej lub w siedzibie kancelarii.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *