Nowe orzeczenia TSUE w sprawach dotyczących umów kredytowych opartych na walutach obcych

W dniu 15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił dwie istotne decyzje dotyczące umów kredytowych opartych na walutach obcych. Pierwsze orzeczenie (sprawa C-520/21) dotyczyło pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie, dotyczącego możliwości dochodzenia przez strony umowy kredytowej dodatkowych świadczeń w przypadku uznania umowy za nieważną z powodu nieuczciwych warunków umownych. Drugie orzeczenie (sprawa C-287/22) dotyczyło możliwości uwzględnienia wniosku konsumenta o zabezpieczenie powództwa, który polega na zawieszeniu spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu.

Banki nie mogą żądać dodatkowych świadczeń od kredytobiorców – TSUE

W pierwszym przypadku TSUE ustalił, że prawo Unii Europejskiej nie pozwala bankom żądać od kredytobiorców dodatkowych świadczeń, takich jak wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Z drugiej strony, konsumentom (zwłaszcza frankowiczom) przysługuje prawo dochodzenia dodatkowych świadczeń od banku. To orzeczenie ma duże znaczenie praktyczne, ponieważ rozstrzygnęło ono niepewność dotyczącą roszczeń frankowiczów wobec banków, co mogło powstrzymywać ich przed występowaniem na drogę sądową. TSUE podzielił stanowisko Rzecznika Generalnego Anthony’ego Michaela Collinsa, że banki nie mają podstawy prawnej do dochodzenia dodatkowego wynagrodzenia.

Propozycje ugodowe dla frankowiczów będą musiały ulec zmianie po orzeczeniu TSUE

To orzeczenie może mieć wpływ na banki, które będą musiały rozważyć większe ustępstwa w propozycjach ugodowych skierowanych do frankowiczów. Obecnie takie propozycje często obejmują minimalne ustępstwa ze strony banków, co nie jest akceptowane przez konsumentów. Decyzja TSUE może również przyspieszyć postępowanie w przypadku potencjalnego ogłoszenia upadłości Getin Nobel Bank S.A. Bankowy, Fundusz Gwarancyjny złożył wniosek o ogłoszenie upadłości tego banku, a w przypadku uwzględnienia tego wniosku, syndyk nie będzie mógł występować z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału wobec konsumentów, których umowy zostały unieważnione.

Szybsza ochrona konsumentów – TSUE opowiada się za zabezpieczeniem powództwa

Drugie orzeczenie TSUE dotyczyło możliwości uwzględnienia wniosku konsumenta o zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu. TSUE stwierdził, że sądy mogą stosować taką formę zabezpieczenia w przypadku, gdy umowa kredytowa zostanie uznana za nieważną ze względu na nieuczciwe klauzule umowne. To orzeczenie umożliwia konsumentom skuteczniejszą ochronę i uwzględnienie ich wniosków o wstrzymanie spłaty rat w ramach postępowania zabezpieczającego. W takich sprawach celem jest przerwanie obowiązku spłaty nieważnej umowy jak najszybciej, a taka praktyka może skłonić banki do poszukiwania szybszych sposobów rozliczania się z frankowiczami w przypadku unieważnienia umów kredytowych.

Orzeczenia TSUE w sprawach umów kredytowych – większa ochrona praw konsumentów

Orzeczenia TSUE w sprawach dotyczących umów kredytowych opartych na walutach obcych mają istotne znaczenie dla ochrony praw konsumentów i ustalenia odpowiedzialności banków za nieuczciwe warunki umowne. Decyzje te otwierają drogę do dochodzenia dodatkowych świadczeń przez frankowiczów oraz zwiększają szansę na udzielenia zabezpieczenia w postaci wstrzymania spłaty rat w trakcie trwania procesu.

W celu umówienia wizyty w siedzibie kancelarii lub zdalnej porady prawnej, zapraszam do kontaktu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *